שמירת המחשב

שמירת המחשב

כיצד תשמור על מחשב הנייד שלך?

 • אל תאכל ותשתה בסביבת המחשב, כאשר אוכל או שתייה חודר למחשב, הוא ניזוק. מניסיון, אלו ששמרו על כלל זה, המחשב שלהם נשמר לתקופה הרבה יותר ארוכה.
 • אל תחסום את פתחי האוורור של המחשב, (בדרך כלל פתחי האוורור ממוקמים מתחת למחשב או בצדדיו). השימוש במחשב כשהוא על שמיכה / כרית / מפה או על הגוף עצמו, חסום את פתחי האוורור, לכן במידה ואתם משתמשים במחשב גם במצבים אלו, רצוי להגביה את המחשב על ידי ספר וכדומה.
 • כבה את המחשב בסיום השימוש. הוא גם צריך לנוח מעבודה רצופה, כך הוא יאריך ימים ולא יהיה כמעט צורך בהחלפת חלקים שנהרסים מבלאי שלרוב קשור במאמץ יתר של המחשב.
 • לעולם אל תכניס את המחשב כשהוא דלוק לתוך התיק, אפילו לא במצב שינה, הדבר גורם להתחממות יתר של המחשב, והתוצאה תהיה – גרימת נזק ללוח אם ולכרטיס המסך.
 • מצב שינה ומצבים דומים, הוא דבר טוב, אך הוא צריך לבוא לידי שימוש אך ורק במשך יום העבודה שלכם מול המחשב – במידה ואתם לא משתמשים במחשב לכמה שעות. אך בסיום יום העבודה,יש צורך בכיבוי מוחלט של המחשב נייד.
 • אל תניח את המחשב בקצה השולחן, המשב עלול ליפול!
 • במידה ואתם משתמשים במחשב מחוץ לבית, כמו בית קפה וכדומה, חשוב מאוד להיות בקשר עין כל הזמן עם המחשב, זהירות גנבים!

המחשב תקוע?

המחשב שלי נתקע באמצע העבודה, מה עלי לעשות?

 • במידה והמחשב נתקע תוך כדי העבודה, או במסך הפתיחה (הביוס), או לאחר שימוש רצוף של מספר שעות, יש צורך לפנות למעבדה למחשבים ניידים מקצועית, בכדי לבדוק את התקלה. חשוב מאוד שלא לנסות ולתקן לבד, אפילו עם אתם חושבים שהתקלה ברורה לכם!

הסיבה לתקלה מסוג זה, יכולה להיגרם מכמה סיבות: תקלת תוכנה, לוח אם תקוע, זיכרונות לא תקינים,דיסק קשיח תקוע, מאוורר לא תקין ועוד.

ניקוי המחשב

המחשב צובר אבק חיצוני ופנימי במשך זמן  ממושך, ובמיוחד לאנשים הגרים בעיר, או באזור מדברי שיש שם רוחות ואבק באוויר.

איך מומלץ לנקות את המחשב מאבק, ואיך ניתן לשמור עליו ממנו?

 • אל תשתמש במחשב צמוד מדיי לחלון פתוח, המאוורר של המחשב שואב לתוכו את כל האבק.
 • חשוב מאוד שסביבת העבודה תהיה סטרילית ונקייה מכל המובנים, במיוחד מאבק ולכלוך.
 • המטבח וקרמיקה במטבח – מקום שיכול לצבור לכלוך ושומנים, לכך רצוי מאוד שלא להכניס את המחשב לשם כלל.

 

במידה והמחשב בכל זאת התלכלך, איך לנקותו?

 • במידה ויש רק אבק חיצוני, יש צורך בקניית ערכה מיוחדת המיועדת לניקוי האבק המצטבר על המסך, לגבי המקלדת והפלסטיקה מלבד, יש אפשרות לקנות ספרי של אויר דחוס ולהשתמש בו לפי ההוראות (יש לעשות זאת בזהירות רבה בכדי לא להזיק).
 • במידה והמצב ממש חמור והמחשב פשוט מטונף מאבק ולכלוך פנימי וחיצוני, יש לפנות למעבדת מחשבים ניידים מקצועית לביצוע עבודה זו בעלות נמוכה.

 

מחשב נייח או נייד?

יתרונות מחשב נייח

למחשב נייד יתרונות רבים, אבל חשוב להדגיש שמחשב נייד לא משמש תחליף למחשב נייח, ומדוע?

צורת העבודה במחשב נייד היא יותר מרוכזת במקום אחד, לעומת עבודה במחשב נייח. במחשב נייח לכל דבר יש את המקום שלו: למקלדת יש מרחב, כך גם לעכבר, המסך בדרך כלל יהיה יותר גדול ונעים למראה, הרגשת החום העולה מהמחשב פחות מורגש במחשב, כך שהשימוש במחשב נייח הוא הרבה יותר נוח, אך לא בכל מצב.

מחשב נייד נועד לשימוש מחוץ לבית, לכן הוא בנוי בצורה כזו שהכול יותר קטן, וכן צריכת החשמל עובדת בצורה שונה ממחשב רגיל. מחשב נייד הוא יותר רגיש, לכך גם עלות התיקון הוא יקר משמעותית ממחשב נייח.

לדוגמה: במידה והמקלדת במחשב נייח התקלקלה, יש צורך במקלדת חדשה בעלות נמוכה; אך במחשב נייד זה אחרת, עלות של המקלדת יקרה פי כמה, ועלות ביצוע העבודה יותר מורכב, ודורש ידע טכנאי.

יתרונות מחשב נייד:

קצת על המחשב: מחשב נייד מיועד יותר לסטודנטים, אנשי עסקים, סוכנים, לאנשים שיותר עובדים בחוץ, אך יש להם צורך בשימוש מקצועי לעבודתם.

מחשב נייד נועד יותר לעבודה קלה מאשר ממחשב נייח, כגון: שימוש באינטרנט, כתיבת מכתבים, שימוש במייל, אך הוא פחות טוב פחות לעריכה.

אנשים נוטים לחשוב שמחשב נייד בעל מפרט עשיר בזיכרון מעבד ואכסון הוא אכן יאפשר להם לבצע במחשב גרפיקה ועבודות עריכה הדורשות ביצוע גרפי גבוה, נכון, למרות שלמחשב נייד יש את נתונים אלו, אך הוא רגיש ומתחמם יותר, ולכן בעבודות הדורשות מהמחשב מאמץ רב, מומלץ שלא להשתמש במחשב נייד.

היתרונות:

 • המחשב נייד כשמו כן הוא – נישא ממקום למקום בקלות, ניתן לקחת אותו לכל מקום, כמו פגישה מחוץ למשרד, לבית קפה, במטוס ועוד. כמעט ואין מקום שלא מאפשרים להכניס מחשב נייד.
 • המחשב אינו דורש להיות מחובר בצורה תמידית לשקע החשמל, הוא עובד על סוללה. בדרך כלל במחשבים של היום ניתן להשתמש בסוללה כ 3-4  שעות לאחר הטענה, ישנם מחשבים שניתן לעבוד איתם אפילו למספר רב יותר של שעות.

משקל

מהו המשקל הממוצע של מחשב נייד?

מחשבים ניידים המשקל הממוצע הוא 2.5 קילו, כמובן שיש מחשבים ניידים במשקל נמוך יותר, אבל הכול יחסית לגודל המסך, ולמה שהמחשב מכיל בתוכו.

לרוב במחשבים במשקל נמוך, מדובר דווקא במחשבים ניידים בעלי מסך קטן של 10.1, ללא כונן DVD  לצפייה, ובאיכות של מעבד נמוך. מחשבים כאלו מתאימים יותר לאינטרנט, ולכתיבה בלבד, הם אינם טובים כלל לשימוש חזק, שדורש ביצועים גבוהים במיוחד, כמו גרפיקה ומשחקים כבדים.

זמן סוללה במחשב מיני קטן, בדרך כלל טובה למספר רב של שעות.

תיק הנשיאה

כיצד מומלץ לשאת מחשב נייד?

התיק הנשיאה למחשב נייד נועד לא רק לשאת את המחשב, אלא גם להיות לו למגן האישי בזמן הנשיאה  ממקום למקום, לכן חובה לשאתו בתיק מיוחד המיועד למחשב, כיון שבתיק זה יש ריפוד, הגנה בפינות, ועוד.

רצוי מאוד לקנות תיק באיכות טובה, ולא להסתפק בתיק מבד דק העטוף את המחשב.

 

החלפת מסך

איך אני יכול לדעת אם המחשב שלי זקוק להחלפת מסך?

במידה והמחשב נפל כשהוא פתוח, והמסך נחבט:  המחשב נדלק אך אין תצוגה על המסך / תצוגה חלקית / סימני שבר על המסך, במקרים אלו יש צורך בהחלפת מסך.

אין לסגור את המחשב כשיש בו חפץ כלשהוא כמו עט וכדומה, הדבר גורם נזק ישירות למסך.

scrolling=”no” frameborder=”0″<br /> style=”border:none; width:450px; height:80px”>