סוללה למחשב נייד

קצת תיאוריה

במחשבים ניידים מודרני משתמשים בסוללות עם אלמנט ליתיום-יון או ליתיום פולימר, לעומתם מחשבים שנוצרו לפני חמש או שש שנים , הכילו אלמנטים ניקל מטאל,
באה נבדוק את ההבדלים בין סוגי הסוללות למחשבים ניידים.
סוללות ניקל מטאל (NiMH) החליפו את הסוללות ניקל (NiCd) , וכן למרות שפורסם המון יתרונות שלהם הם לא עמדו בציפיות של הצרכנים בגלל ירידה באורך החיים לאומת הסוללות (NiCd).
בסוף 2001 התארך אורך החיים של הסוללות האלה בגלל שיפור טכנולוגיית יצור של סוללות ה (NiMH) .
לסוללה למחשב נייד ניקל מטאל (NiMH) ישנם מספר יתרונות וחסרונות . לחסרונות נוכל לשייך את אורך החיים הקצר שהזכרנו לפני
(300 מחזורים של טעינה ופריקה) , פריקה מהירה מדי וגם קיים “אפקט הזיכרון”.
“אפקט הזיכרון” מופיעה בגלל שימוש לא נכון בסוללה למחשב נייד – לפני הטעינה הסוללה חייבת להיות ריקה לחלוטין , אחרת מתקצר אורך החיים של הסוללה ללא קשר למחזורי טעינה פריקה וזמן הטעינה. חסרון נוסף הוא הגודל והמשקל הרב ליחידת אנרגיה .
היתרונות הם העלות הנמוכה,עמידות לחום ואורך חיי סוללה יותר ארוך מסוללות ליתיום .
לסוללות האלה צריך מדי פעם לעשות “אימון”, מדי פעם צריך לעשות לסוללה פריקה מלה וטעינה מחדש אחרי כדי למנוע את “אפקט הזיכרון”.
סוללת למחשבים ניידים ליתיום יון (Li-ion) ו-ליתיום פולימר (Li-Pol) נהיו התפרסמו מאוד בגלל צפיפות יותר גדולה של אנרגיה אל יחידת משקל ובגלל זה גודל הסוללה ומשקלה יותר קטן מהסוללות ניקל בנוסף הסוללה לא דורשת טיפול מיוחד וגם אין לה את “אפקט הזיכרון” . כמו כן, תיקון מחשב נייד מסוג זה פשוט יותר.
יש לסוללות האלה גם חסרונות : המחיר שלהם די גבוה, הסוללת מתיישנות גם אם לא משתמשים בהם , אורך העבודה מתחיל להתקצר אחרי שנה והם בנויים ל200 – 300 מחזורי טעינה פריקה .