כרטיס מסך למחשב נייד

כרטיס מסך, מהו?

כרטיס מסך הוא האחראי על הרזולוציה של המסך. ככל שהכרטיס מסך יהיה טוב יותר – כך בהירות המסך, מהירותו, הביצועים שאנו מבצעים בו, יהיו טובים יותר.

כרטיס מסך אינו נשלף כמו זיכרון או דיסק קשיח, כרטיס מסך הוא רכיב BGA שמולחם בשיטה מיוחדת -שלא ניתן לשולפו, אלא על ידי ציוד מתקדם וידע רב בנושא רכיבי BGA.

כיון שעל פי רוב כרטיס מסך למחשב נייד הוא חלק בלתי נפרד מלוח האם – לא ניתן לשדרוגו.

הכרטיס מסך התקלקל?

במידה וכרטיס המסך במחשב הנייד התקלקל / נשרף, אין ברירה אלא להחליפו. לצורך כך עליך לפנות לאיש מקצוע, כדי שהוא בלבד יבצע את החלפתו.

כיצד לאבחן תקלה בכרטיס המסך של מחשב נייד?

  • אם הינך רואה במסך תאורה בלבד ללא שום תמונה, הרי שהתקלקל הכרטיס מסך.

כפי שהסברנו, הכרטיס מסך הוא האחראי לכל הקורה על המסך, לכך במידה והוא אינו עובד כלל, המחשב לא יהיה מסוגל להוציא תמונה – גם במידה ונחבר מסך חיצוני ביציאות של הלוח אם, המחשב לא יהיה מסוגל להציג תמונה באותו מסך.

  • אם המחשב מציג תמונה ולאחר מכן המסך נעלם, ורק אחרי כיבוי ומנוחה של המחשב, ניתן לראות שוב תמונה במסך לזמן קצר; במקרה זה יש לבדוק שאכן מדובר בכרטיס המסך, או שמא המחשב נכנס ל’מצב שינה’ או למצב ‘שומר מסך’. בדקו היטב לפני שאתם קובעים שאכן מדובר בכרטיס המסך מקולקל!
  • במידה ויש רישומים לא תקינים – קווים ואותיות ג’בריש.

מה הן הסיבות העיקריות לקלקולו של כרטיס מסך במחשב נייד?

הסיבה העיקרית היא כתוצאה מהתחממות יתר של המחשב:

  • המאוורר התקלקל או  שאינו מתפקד כראוי כתוצאה מלכלוך וכדומה.
  • המחשב נשאר דולק במשך שעות רבות ללא כבוי.

 

 

 

כיצד להימנע מחמום המחשב?

אין להשתמש במחשב בצורה שיכולה לגרום לפתחי האוורור להיחסם, במידה ופתחי האוורור חסומים, אין המאוורר יכול לעשות את פעולתו, בכך המחשב מתחמם, והמסך עלול להישרף:

  • לעולם אל תשתמש במחשב נייד כשהוא מונח מעל שמיכה או כרית, דבר זה גורם לחסימה מלאה, של פתחי האוורר!
  • לעולם אל תכניס את המחשב לתיק כשהוא דולק, גם לא במצב שינה!

 

רגע לפני שהכרטיס מסך מתקלקל

במידה ואתם מאבחנים שהמאוורר אינו עובד כראוי, או אינו עובד כלל, חשוב לפנות במהירות האפשרית, למעבדה לתיקון מחשב ניידלפטופטק. בהזנחת העניין אתם עלולים לשרוף את לוח האם וכרטיס המסך.